Letos máme skvělou novinku. Slavonice Fest odstartuje  ve čtvrtek 6. srpna 2015 v 17:30 vernisáž  nové sochy sochaře a malíře a  Martina Ceplechy a obrazů malířky Marcely Burdové.

Výstava bude otevřena  každé odpoledne před koncerty od 14 do 19 hodin. Ceplechovu sochu inspirovanou kontroverzní knihou Jerzyho Kosińského NABARVENÉ PTÁČE i dokumentaci jejího vzniku, stejně jako obrazy Marcely Burdové, najdou návštěvníci  v odsvěceném mařížském kostelíku a na přilehlé zahradě. Vernisáž zahájí významný český sochař a výtvarník Jaroslav Róna, který je současně i dramaturgem a autorem jedné z filmových festivalových sekcí. Všichni jsou srdečně zváni!

Pod textem najdete  fotogalerii děl obou vystavujících autorů. Fotogalerii z vernisáže si můžete prohlednout ZDE.

Martin Ceplecha

"Socha vznikla na základě románu Jerzyho Kosińského Nebarvené ptáče. Ta kniha byla tak strašná, že jsem si podle ní začal kreslit obrázky. Konkrétně podle příběhu o nemocném, kterého zahrabali na poli, nechali mu koukat jen hlavu a do rána přilétli havrani a klovali a klovali… V náčrtcích ještě jsou, ale pak mi to přišlo už moc, tak jsem předělal havrany klovající do hlavy na prase v hlavě. A nakonec jsem si řekl, mám tady kámen, tak z něj udělám sochu. Ležel mi tu na zahradě šest let a bylo jasné, že to musím vysekat, dokud se hýbu. Takže jsem si k tomu sednul, stoupnul a někdy i lehnul. Zkrátka  jsem se do toho pustil."

Martin Ceplecha se vyučil  jako rytec kovů, na UMPRUM  studoval u prof. Malejovského, po studiích mu dělal asistenta. Někdy v roce 1991 nebo 1992  v letní škole duchovního experimentu Kryštofa Trubáčka učil na dvoře Besídky účastníky školy sochařinu. V roce 1993  si v Maříži koupil domek, má tady dílnu a od té doby je z něj Mařížan:)

Ve Slavonicích najdete Martinovu práci v mozaice anděla v chodníku před radnicí, na měšťanském renesančním domě čp. 522 vytvořil hlavu mudrce, v Besídce přibyl po rekonstrukci jeho věšák s čichači, ve kterém je skryta vzduchotechnika. Ve sklepě tohoto restaurantu a galerie tryská fontána, v zadním trakru Besídky  před novou přístavbou zurčí další z jeho fontán s kameny z nepálských cest.

Martin Ceplecha je autorem státního znaku na Vítkově. Spolupracuje s Projekční kanceláří G. L. architekti, s. r. o. Například v roce 1997 to byla výtvarná spolupráce na expozici Mistra Theodorika v Anežském klášteře, potom následovaly asijské sbírky na zbraslavském zámku, zmíněný znak na Vítkově v Praze a řada dalších prací. V Českém muzeu hudby je spoluautorem stálé expozice. Jinak se věnuje restaurování a volné tvorbě.

Martin Ceplecha je i vyhledavaným autorem zakázkových uměleckých  interiérových  realizací  - originálních sprchových koutů, osvětlení, oblíbených fontán, vstupních bran...   nebo například dřevěné sochy Bubáka, který se prokousal stropním trámem a od té doby hlídá dům zakladatele Slavonice Festu, režiséra Ondřeje Trojana.

 

Marcela Burdová

Má za sebou mimořádné studium scénického výtvarnictví na pražské DAMU (v letech 1982-1985). Zde se setkala s doc. Oldřichem Smutným, profesorem malby, který měl velký vliv na její malířskou tvorbu, a který zůstal jejím mentorem dodnes. Počátkem osmdesátých let se také seznamuje s Karlem Valtrem - další významnou osobností české krajinomalby a s ním konzultuje svoji tvorbu.

Během studií také došlo k blízkému propojení generačních "hledačů" východiska z šedi socialistické kultury, jejichž aktivity - divadlo, výstavy, 8 mm filmy, majálesy, cestování, sportování - později přerostly do hnutí "Pražské pětky". 

Marcela pro divadlo vytváří scénografické návrhy. Vedle toho se kreativně podílí na mnoha dalších realizacích a aktivitách. Spolupracovala s Ondřejem Trojanem na výtvarném ztvárnění absolventského filmu Krocan s nádivkou a klipu Písničky divadla Sklep. Je autorkou výtvarného zpracování pozadí Dobrého rána pro Českou televizi a znělky hudebního pořadu. Od počátku devadesátých let spolupracovala s Kryštofem Trubáčkem a jeho Mařížskou keramickou dílnou jako výtvarnice a autorka malby na keramiku. Věnuje se pedagogické práci - ve studiu Haf, v atelieru Grebovka, Hobby centru a od roku 1999 vede a organizuje výtvarné a keramické kurzy pro občanské sdružení Sklep sobě v divadle Dobeška. Od roku 1993 spolupracuje jako externí pedagog výtvarné výchovy na Mezinárodní Škole Praha (ISP) a účastní se organizace mimoškolních aktivit studentů ISP zaměřené na poznávání české kultury. Organizovala a podílela se na realizaci výtvarných projektů v Českém centru ve Vídni. Dnes se věnuje  organizačnímu a dramaturgickému dohledu výtvarných a výstavních aktivit v divadle a Studiu Dobeška.