Výstava bude otevřena každé odpoledne před koncerty od 14 do 19 hodin. Ceplechovu sochu inspirovanou kontroverzní knihou Jerzyho Kosińského NABARVENÉ PTÁČE i dokumentaci jejího vzniku, stejně jako obrazy Marcely Burdové, najdou návštěvníci v odsvěceném mařížském kostelíku a na přilehlé zahradě. Vernisáž zahájí významný český sochař a výtvarník Jaroslav Róna, který je současně i dramaturgem a autorem jedné z filmových festivalových sekcí. Všichni jsou srdečně zváni!
Pod textem najdete fotogalerii děl obou vystavujících autorů. Fotogalerii z vernisáže si můžete prohlednout ZDE.
"Socha vznikla na základě románu Jerzyho Kosińského Nebarvené ptáče. Ta kniha byla tak strašná, že jsem si podle ní začal kreslit obrázky. Konkrétně podle příběhu o nemocném, kterého zahrabali na poli, nechali mu koukat jen hlavu a do rána přilétli havrani a klovali a klovali… V náčrtcích ještě jsou, ale pak mi to přišlo už moc, tak jsem předělal havrany klovající do hlavy na prase v hlavě. A nakonec jsem si řekl, mám tady kámen, tak z něj udělám sochu. Ležel mi tu na zahradě šest let a bylo jasné, že to musím vysekat, dokud se hýbu. Takže jsem si k tomu sednul, stoupnul a někdy i lehnul. Zkrátka jsem se do toho pustil."
Martin Ceplecha se vyučil jako rytec kovů, na UMPRUM studoval u prof. Malejovského, po studiích mu dělal asistenta. Někdy v roce 1991 nebo 1992 v letní škole duchovního experimentu Kryštofa Trubáčka učil na dvoře Besídky účastníky školy sochařinu. V roce 1993 si v Maříži koupil domek, má tady dílnu a od té doby je z něj Mařížan:)
Ve Slavonicích najdete Martinovu práci v mozaice anděla v chodníku před radnicí, na měšťanském renesančním domě čp. 522 vytvořil hlavu mudrce, v Besídce přibyl po rekonstrukci jeho věšák s čichači, ve kterém je skryta vzduchotechnika. Ve sklepě tohoto restaurantu a galerie tryská fontána, v zadním trakru Besídky před novou přístavbou zurčí další z jeho fontán s kameny z nepálských cest.
Martin Ceplecha je autorem státního znaku na Vítkově. Spolupracuje s Projekční kanceláří G. L. architekti, s. r. o. Například v roce 1997 to byla výtvarná spolupráce na expozici Mistra Theodorika v Anežském klášteře, potom následovaly asijské sbírky na zbraslavském zámku, zmíněný znak na Vítkově v Praze a řada dalších prací. V Českém muzeu hudby je spoluautorem stálé expozice. Jinak se věnuje restaurování a volné tvorbě.
Martin Ceplecha je i vyhledavaným autorem zakázkových uměleckých interiérových realizací - originálních sprchových koutů, osvětlení, oblíbených fontán, vstupních bran... nebo například dřevěné sochy Bubáka, který se prokousal stropním trámem a od té doby hlídá dům zakladatele Slavonice Festu, režiséra Ondřeje Trojana.
Má za sebou mimořádné studium scénického výtvarnictví na pražské DAMU (v letech 1982-1985). Zde se setkala s doc. Oldřichem Smutným, profesorem malby, který měl velký vliv na její malířskou tvorbu, a který zůstal jejím mentorem dodnes. Počátkem osmdesátých let se také seznamuje s Karlem Valtrem - další významnou osobností české krajinomalby a s ním konzultuje svoji tvorbu.
Během studií také došlo k blízkému propojení generačních "hledačů" východiska z šedi socialistické kultury, jejichž aktivity - divadlo, výstavy, 8 mm filmy, majálesy, cestování, sportování - později přerostly do hnutí "Pražské pětky".
Marcela pro divadlo vytváří scénografické návrhy. Vedle toho se kreativně podílí na mnoha dalších realizacích a aktivitách. Spolupracovala s Ondřejem Trojanem na výtvarném ztvárnění absolventského filmu Krocan s nádivkou a klipu Písničky divadla Sklep. Je autorkou výtvarného zpracování pozadí Dobrého rána pro Českou televizi a znělky hudebního pořadu. Od počátku devadesátých let spolupracovala s Kryštofem Trubáčkem a jeho Mařížskou keramickou dílnou jako výtvarnice a autorka malby na keramiku. Věnuje se pedagogické práci - ve studiu Haf, v atelieru Grebovka, Hobby centru a od roku 1999 vede a organizuje výtvarné a keramické kurzy pro občanské sdružení Sklep sobě v divadle Dobeška. Od roku 1993 spolupracuje jako externí pedagog výtvarné výchovy na Mezinárodní Škole Praha (ISP) a účastní se organizace mimoškolních aktivit studentů ISP zaměřené na poznávání české kultury. Organizovala a podílela se na realizaci výtvarných projektů v Českém centru ve Vídni. Dnes se věnuje organizačnímu a dramaturgickému dohledu výtvarných a výstavních aktivit v divadle a Studiu Dobeška.