Zatímco během prvního ročníku prošlo hudební i filmovou částí Slavonice Festu 2014 na 2000 diváků, v letošním, druhém roce konání festivalu to bylo třikrát tolik. Během 82 filmových projekcí shlédlo 3 900 diváků ve 4 sálech a letním kině 34 festivalových snímků v 5 sekcích soutěžících o Cenu diváků, 4 filmové hity a 2 bloky studentských krátkometrážních filmů. Přes 2000 dalších návštěvníků pak doplnily filmové diváky na hudební části festivalu - 17 koncertech a 5 tanečních párty.
Zájem o filmový program SLAVONICE FESTu předčil letos naše očekávání. Zaplněné projekce ukázaly, že třetí ročník bude muset najít další promítací kapacity. S velkým ohlasem se setkaly i debaty publika s filmovými tvůrci.
Diváci tak měli například jedinečnou možnost po zhlédnutí pracovní projekce snímku Ztraceni v Mnichově, který má premiéru až v říjnu, diskutovat s jeho producentem Davidem Ondříčkem, hercem Markem Taclíkem, střihačem Vladimírem Barákem a vedoucí filmového centra České televize Helenou Uldrichovou,stejně jako s významným rakouským režisérem Uli Seidlem, který přijel představit film Ráj:Láska - první díl své kontroverzní dokumentární trilogie o afrických cestách starších dam za sexem - a slíbil v dalších ročnících přivézt jeho pokračování. Festival si nejen pracovně užila i další rakouská delegace s režisérkou Anitou Lackenberger, která uvedla své válečné drama Vals. Se spoluprací s rakouskými partnery, letos zastoupenými Rakouským kulturním fórem v Praze a Filmclub Drosendorf, díky nimž jsme realizovali sekci rakouských filmů, počítáme v rozšířené podobě i v příštích letech.
Z domácí sekce přijeli své film představit i další tvůrci. Režisér Pavel Göbel film Odborný dohled nad východem Slunce s Vráťou Brabencem z Plastic People of the Universe v jedné z hlavních rolí, režisér Martin Přívratský dokument o světovém jezdci free style motokrosu Liboru Podmolovi Zítra bude líp, reřisér a kameraman Martin Štrba svůj autorský dokument o vlně slovenských fotografů studujících v 80. letech na pražské FAMU Vlna versus břeh a herec Matěj Hádek film Kobry a užovky, který nakonec získal Cenu diváků Slavonice Festu 2015.
Novinkou letos byla soutěž krátkých filmů studentů filmových škol. Cenu získal film Táňa Martina Jaška z UTB Zlín. Rozhodla o tom odborná porota ve složení: režisér Moris Issa, kameraman Ivan Šlapeta a kostýmní výtvarnice Tereza Kučerová.
V příštích letech bychom rádi na úspěch letošní filmové části festivalu navázali. Aby tvůrci i diváci spolu diskutovali a setkávali se u jednoho stolu, v jednom sále, pod jedním koncertním pódiem, na tom samém parketu. I o tom bude od 3. do 7. srpna SLAVONICE FEST 2016!
V letošním roce festival kromě zahajovacího koncertu M.T.O. Universal připravil pro diváky denně dva odpolední komorní koncerty v hudební Stodole a velký večerní dvojkoncert na Open Stage v Maříži. Jména jako Mig 21, Stromboli, Wohnout, Tatabojs, Mydy Rabycad, Jiří Schmitzer, The Plastic People of the Universe, Cartonnage, Lenka Nová, Vložte kočku a další ukazují, že i hudební část festivalu šla napříč žánry a generacemi, stejně jako výběr DJ´s pro taneční afterparty. O úrovni koncertů svědčí i fakt, že vystoupení skupiny Wohnout si pro natáčení vybrala Česká televize a diváci si tak hudební atmosféru Slavonice Festu budou moct připomenout i během letošního podzimu.
Druhý ročník letního filmového a hudebního festivalu SLAVONICE FEST se oproti loňsku rozrostl i v sekci doprovodných programů. Festival zahájil vernisáž výstavy sochaře Martina Ceplechy a malířky Marcely Burdové v prostorách místní kaple a v přilehlé zahradě v Maříži. Novinku do programu přineslo i partnerství s Českou televizí. Malí diváci mohli i ve Slavonicích oslavit s Večerníčkem jeho padesátiny a denně navštívit dvě projekce toho nejlepšího z jeho archivu.
Druhému ročníku Slavonice Festu se podařilo to, co si předsevzal. Bez státní podpory dokázal, že není bezvýznamným lokálním počinem party filmových a hudebních nadšenců, ale rodící se tradicí. Že je prvním festivalem, který má schopnost spojit filmové a hudební fanoušky napříč generacemi, filmové tvůrce a filmové diváky při neformálních diskusních setkáních, studenty filmových škol s prvním publikem jejich filmových začátků. Že kulturní happening, kterým festival nazýváme, není o experimentu a provokaci, ale o koncepční práci zaměřené na propojení kvalitních filmů, hudby a dalších uměleckých odvětví s osobní, neformální a díky tomu tvůrčí atmosférou. Že je především o interakci a spoluvytváření festivalu umělci a jejich díly na jedné straně a aktivními diváky na straně druhé. Troufáme si tvrdit, že málokde má k sobě publikum a tvůrci tak blízko, jako právě na Slavonice Festu.